Kako pružiti podršku djeci u stresnim situacijama?
Autor: Petra Mališa, 14. 1. 2021.
Dragi roditelji naših učenika, Nadam se da ste dobro te da ste, unatoč nepogodama koje su nas pogodile u miru proveli blagdane! Osim života uz koronavirus, ovih dana doživljavamo nove strahove uzrokovane nedavnim potresima, što je dodatno uznemirilo djecu koja u trenucima neizvjesnosti i straha različito reagiraju. U nastavku ove vijesti donosimo vam zanimljive i korisne materijale koji vas mogu usmjeriti kako se ponašati i razgovarati s djecom te im omogućiti da se osjećaju sigurno.
-Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba napravila je brošuru o zaštiti mentalnog zdravlja djece, učenika i njihovih obitelji od učinaka potresa koja na jednostavan način pomaže u suočavanju sa dječjim strahovima od potresa i njihovim posljedicama.
-Letak Klinci pod stresom odgovara na pitanja: Što djeci treba?, Kako prepoznati stres djeteta ili adolescenata?, te Kako pružiti podršku.
Ukoliko vam je ponestalo ideja i aktivnosti kojima bi okupirali svoje najmlađe, šaljem vam radnu bilježnicu „Svakim danom sve hrabriji“ koja osnažuje i gradi psihološku otpornost djece. Radna bilježnica donosi zadatke, igre, bojanke i rješavalice primjerene za sve osnovnoškolske uzraste. Mlađa djeca mogu je ispunjavati uz vodstvo odrasle osobe dok je stariji osnovnoškolci mogu ispunjavati samostalno. ( https://www.poliklinika-djeca.
Također, knjižica „50 aktivnosti za cijelu obitelj“ donosi brojne aktivnosti prilagođene za provođenje kod kuće te uključuju zabavne elemente kako bismo oplemenili naše živote smijehom i optimizmom. (https://www.poliklinika-
Učini li vam se da bez obzira na vašu pomoć i podršku dijete pokazuje sve jači strah, a vi ste i sami iscrpljeni od neizvjesnosti, uvijek mi se možete javiti. Tu sam za vas.
U iščekivanju povratka dragih nam učenika u školske klupe, srdačno vas pozdravljam!
Petra Mališa,
Stručna suradnica psihologinja
Salezijanska osnovna škola

